Toyota Way

Yazı Boyutu
A
a

Toyota Felsefesi

 

Toyota'nın hikayesi, Sakichi Toyoda'nın, 19. yüzyıl sonlarında Japonya tekstil endüstrisi için bir devrim olan Japonya'nın ilk otomatik dokuma tezgahını icat etmesiyle başlamıştır. Sakichi Toyoda, 1918 Ocak ayında Toyoda iplik ve dokuma fabrikasını kurmasının ardından, büyük rüyası olan otomatik dokuma tezgahını oğlu Kiichiro'nun da yardımı ile 1924 yılında tamamlamıştır. İki yıl sonra da Toyoda otomatik dokuma tezgahları fabrikası kurulmuştur.
 
Babası gibi bir mucit olan Kiichiro, 1920'lerde yapmış olduğu Amerika ve Avrupa gezilerinde, yeni gelişen otomotiv endüstrisinden derinden etkilenmişti. Kiichiro, babasının otomatik dokuma tezgahının patentinin satılmasından elde ettiği £100,000'un çoğunu kullanarak, 1937 yılında Toyota Motor Corporation'u (TMC) kurmuştur. O günlerden bu yana dokuma tezgahlarından araçlara uzanan Toyota tecrübesi, üretimde öncülüklerle dolu bir başarı hikayesine dönüşmüştür.

Toyota'da, kuruma hayat veren ortak değerleri, inançları ve iş tarzı özetlenerek bir kavram oluşturulmuştur. Bu kavrama kısaca "Toyota Way" adı verilmektedir.

2001 yılında açıklanan"Toyota Way", Toyota'nın metodlarını ve iş hedeflerini dünya çapında tüm Toyota çalışanlarıyla paylaşması ve ortak kültür oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır.

Otomobil endüstrisinde yaşanan dönüşümle birlikte Toyota, kendini mobilite şirketi olarak yeniden keşfetmeye başlamıştır.

“2020 Toyota Yaklaşımı” mobilite şirketine geçiş kapsamında yenilenen misyonumuz ve vizyonumuzla dönüşüme uğramıştır.

 

Toyota Türkiye de, kurulduğu günden bugüne Toyota Way'i uygulamaktadır. Bugün de şirketimiz yüksek kaliteli araçları Toyota Way yöntemine göre üreten bir Avrupa üretim üssü haline gelmiştir.

 

             Felsefe Şeması

 

Toyoda İlkeleri: Kurucu Sakichi Toyoda'nın Beş Ana İlkesi

• Görevlerinize daima sadık kalın, böylece şirkete ve genel iyiliğe katkıda bulunun.

• Daima çalışkan ve yaratıcı olun, çağın ilerisinde kalmaya çalışın.

• Daima pratik, tutarlı ve akılcı olun.

• İşyerinde her zaman sıcak ve samimi bir ev ortamı oluşturmaya çalışın.

• Manevi konulara her zaman saygı gösterin ve her zaman teşekkür etmeyi bilin.

 

2020 Toyota Yaklaşımı