TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.
Yazı Boyutu
a A

Toyota'nın 75. Kuruluş Yıldönümü

Dünyanın lider otomobil üreticisi Toyota, tüm dünyada 75. yılını kutluyor. 1930’lu yılların ortasında genç Kiichiro Toyoda’nın “toplum için seri araç üretimindeki potansiyeli” görmesi ve girişimci ruhunu yansıtmasıyla başlayan süreç, aile şirketi olan Toyoda Automatic Loom Works şirketi bünyesinde bir otomobil departmanı kurulması ile başladı. Kiichiro’nun kuvvetli inancıyla, küçük bir girişim olan otomobil departmanı, 1937’de Toyota Motor Company’nin kurulmasıyla büyük bir adım attı.
 
Toyota’nın hikayesi, Sakichi Toyoda’nın, 19. yüzyıl sonlarında Japonya tekstil endüstrisi için bir devrim olan Japonya’nın ilk otomatik dokuma tezgahını icat etmesiyle başladı. Sakichi Toyoda, 1890’da icat ettiği dokuma tezgahına yaptığı iyileştirmeler ile 1896’da ilk patentini aldı ve 1924’te tam otomatik G1 modelini pazara sundu.
  
Toyoda aracın farkındalığını artırmak için halka açık bir logo tasarım yarışması düzenledi. Kazanan logo Japon harfleriyle “Toyota” (Toyoda değil) ismini taşıyordu. Toyota’nın kulağa daha hoş gelmesi ve görüntü olarak da daha sade olması kararda etkili oldu. Marka bundan sonra Toyota ismini aldı ve 1937 yılında Toyota Motor Co. Ltd. kuruldu.
 
“Biz, Toyota olarak, en güvenli araçları üreterek, hayatı zenginleştirmede geleceğe liderlik edecek ve her zaman daha iyi bir yol olduğuna inanan yetenekli ve tutkulu çalışanlarımızla birlikte, hedeflerimize ulaşacağız.”  – Akio Toyoda
 
Geçen 75 yıldan sonra bugüne gelindiğinde, Toyota dünya çapında 170’ten fazla ülkede 200 milyondan fazla aracı üretim bantlarından indiren dev bir şirket olma özelliğini taşıyor.